Oświetlenie podłogi – czy warto?

Projektując nowe mieszkanie lub decydując się na remont warto wzbogacić je o nowoczesne rozwiązania. Jednak czy ma to w ogóle sens, czy jest podyktowane wyłącznie estetyką?

Modne oświetlenie podłogowe

Oświetlenie podłogowe staje się powoli domeną nowoczesnych domów. Jest stosunkowo tanie, co więcej w praktyce świetnie się sprawdza. Dzięki niemu możemy zaakcentować określone części pomieszczenia dodając im uroku. Dodatkowym atutem będzie wzrost bezpieczeństwa jaki można zyskać stosując takie oświetlenie np. przy rantach schodów, progach czy włącznikach światła głównego. Być może doświetlenie podłogi w przyszłości pozwoli zaoszczędzić nam wizyty w szpitalu kiedy to potkniemy się idąc w nocy do lodówki czy toalety.

Nowoczesne systemy mogą zostać wyposażone w dodatkowe funkcje takie jak chociażby zdalne sterowanie. Poprzez specjalny pilot czy nawet smartfona lub laptopa będziemy mogli włączyć światła przy podłodze by bezpiecznie przejść wieczorem do innego pokoju. Jest to również świetne rozwiązanie w przypadku gdy posiadamy małe dzieci, które często w nocy potrafią się obudzić i wybrać na spacer do pokoju rodziców. Jeżeli nie chcemy obudzić wszystkich domowników zapalając silne światło w pokoju, oświetlenie podłogowe będzie dla nas znakomitym rozwiązaniem.

Warto jednak wspomnieć że jeżeli zdecydujemy się na montaż tego typu oświetlenia warto uwzględnić to już na etapie projektowania mieszkania. Wtedy będziemy mogli odpowiednio przygotować miejsca do jego montażu. Jeżeli zaś chcemy doposażyć obecne mieszkanie, w zależności od typu oświetlenia jaki wybierzemy będzie się to wiązało z grubszym remontem. Obecnie najbardziej popularne jest stosowanie diod LED, które poza o wiele niższym zużyciem energii pozwala zyskać zadowalającą barwę światła.