Skuteczne sposoby na to, aby oszczędzić na oświetleniu

Bez światła, podobnie jak bez wody, nie ma życia. Jednak co zrobić w sytuacji, kiedy rachunki za prąd są coraz wyższe, a my nie mamy pomysłu na to, by skutecznie oszczędzić na oświetleniu? Warto skorzystać z poniższych wskazówek. Dzięki ich stosowaniu zyskamy niższe opłaty, oszczędzając pieniądze.

żarówka

Sposób nr 1: Wyłączanie światła zawsze, gdy jest ono niepotrzebne

Warto wyrobić w sobie nawyk gaszenia światła za każdym razem, kiedy opuszczamy pomieszczenie na dłużej. Ten banalny sposób pozwoli nam zaoszczędzić na rachunkach, jeśli tylko wejdzie nam w krew. Postarajmy się go wpoić również wszystkim członkom rodziny.

Sposób nr 2: Wymiana tradycyjnych żarówek na modele energooszczędne

Zwykłe modele pobierają mnóstwo prądu, dlatego warto rozważyć ich wymianę na żarówki energooszczędne LED.  Sprawdzają się także wersje punktowe. Co prawda, są one droższe od swoich tradycyjnych poprzedniczek, ale zużywają się znacznie wolniej, dlatego nie trzeba ich często wymieniać. Już po krótkim czasie ich stosowania zauważysz, że zużycie prądu jest znacznie niższe.

Sposób nr 3: Punktowe montowanie oświetlenia

Warto zastanowić się, w których miejscach spędzamy najwięcej czasu i tam zamontować lampki. Może to być blat kuchenny, sypialnia lub biurko, przy którym czytamy. Dzięki temu nie trzeba włączać głównych żarówek, których zwykle jest kilka. Wystarczy tylko jedna lampka, umieszczona w konkretnym miejscu.

żarówka2

Sposób nr 4: Zamiana zwykłego kontaktu na ściemniacz

Zastąpienie zwykłego włącznika praktycznym ściemniaczem to dobry pomysł, ponieważ można samodzielnie decydować o tym, ile światła potrzeba w danym pomieszczeniu. Regulując jego natężenie, sami decydujemy także o ilości pobieranej energii.

Sposób nr 5: Przełączniki elektroniczne z czasomierzem

Przełącznik elektroniczny to urządzenie stworzone dla osób, którym zdarza się zasnąć przy zapalonym świetle. Jego działanie jest bardzo proste: wystarczy ustawić go na daną godzinę. Gdy ona wybije, to wówczas światło wyłączy się automatycznie.