Typy żarówek

Żarówka powstała w połowie XIX wieku za sprawą znanego wynalazcy Thomasa Edisona. Od tego czasu przeszła ona długą drogę, by w ostateczności przyjąć współczesną formę. Obecnie dostępnych jest kilka różnych rodzajów żarówek, przeznaczonych do odmiennych urządzeń. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze typy żarówek.

Żarówka tradycyjna

Jest to najpopularniejszy typ żarówek, którego zasada działania pozostała niezmieniona od XIX. W szklanej bańce znajduje się specjalny wolframowy żarnik. Gdy nagrzeje się on do bardzo wysokiej temperatury zaczyna wydzielać światło. Dzięki temu, że w bańce panuje próżnia, nie dochodzi do utleniania wolframu. Niestety tego typu rozwiązanie jest bardzo energochłonne, a żarówki potrzebują mocy od 60 W w górę. Dodatkowo matowa wersja tego typu żarówek pobierała jeszcze więcej prądu. Dlatego właśnie w myśl Unii Europejskiej do końca 2012 tradycyjne żarówki wolframowe zostały wycofane ze sklepów i zastąpione świetlówkami energooszczędnymi, w celu zmniejszenia zużycia prądu. Zaletą tych pierwszych jest ciepła biała barwa oraz dobre oddanie kolorów. Niestety wystarczają jedynie na ok tysiąc godzin pracy oraz są bardzo energochłonne.

źródło: Piła

źródło: Piła

Świetlówka

Jest ona następcą popularnych żarówek wolframowych, jednak zasada działania jest odmienna. Tego typu żarówka składa się z podłużnej lub wygiętej rurki pokrytej luminoforem. Produkuje on światło dzięki wyładowaniom, które powstają w mieszaninie par rtęci i argonu. Wyładowania te tworzone są przez wolframowe elektrody, znajdujące się po obu końcach rurki. Największą zaleta jest energooszczędność świetlówek. Zużywają one ok 80 % mniej energii niż tradycyjne żarówki o tej samej mocy świecenia. Dodatkowo są tez wytrzymalsze, a czas ich pracy może wynosić nawet kilkanaście tysięcy godzin. Oferują tez różne kolory oświetlenia. Niestety ich wadą jest wyższa cena oraz szkodliwość dla zdrowia, ponieważ zawierają w sobie rtęć.

źródło: Osram

źródło: Osram

Halogeny

Żarówki halogenowe posiadają w bańce gaz, zwany halogenem. Zachodzi on w reakcję z wolframem, dzięki czemu światło generowane przez żarnik jest dużo jaśniejsze. Potrzebują też mniej energii do pracy. Z tego właśnie powodu do ich działania potrzeby jest specjalny przetwornik napięcia, który kupuje się wraz z oprawami halogenowymi. Obecnie jednak zaczynają powstawać halogeny, które mogą pracować pod zwykłym napięciem 230 V. Do zalet tego typu oświetlenia należą między innymi niższe zużycie energii oraz światło emitowane w kolorze białym.

źródło: Italux

źródło: Italux

LED

Oświetlenie typu LED wykorzystuje do działania diody elektroluminescencyjne. Te dawniej stosowane tylko w sprzęcie elektronicznym światełka, obecnie są w stanie rozświetlić duże pomieszczenia. Są one niezwykle energooszczędne, a poziom zużycia energii wynosi tyle, ile w świetlówkach. Są jednak od nich dużo trwalsze, a żywotność określana jest na 50 tys godzin świecenia. Dodatkowymi zaletami jest też odporność na wstrząsy, wyłączanie i włączanie i nie nagrzewanie się. Niestety ich cena wciąż jest bardzo wysoka.

źródło: Whitenergy

źródło: Whitenergy

Podsumowanie

Wyżej wymienione żarówki można kupić niemal w każdym sklepie. Różnią się one głównie ceną i właściwościami. Wycofane ostatnio tradycyjne żarówki zostały zastąpione zamiennikami, które pozwalają zaoszczędzić zużycie energii, a tym samym są bardziej przyjazne dla środowiska.